Zbochnutá

28. března 2008 v 12:35

Zbouchnutá

Judd Apatow svým filmem Zbouchnutá rehabilituje žánr romantické komedie. Představuje příběh naprosto nesourodé dvojice, kterou spojí alkohol, náhodný sex a jedno zpočátku velmi nechtěné početí.

Většina z příslušníků generace dnešních dvacátníků až třicátníků (o mladších radši pomlčím) výchozí situaci snímku Zbouchnutá znají. Zajdete s přáteli do klubu, zapaříte a ráno se probudíte vedle někoho, koho si prakticky nepamatujete, s kým jste se vyspali a s kým se už asi nikdy neuvidíte, neboť vaše "setkání" bylo výsledkem souhry až příliš mnoha náhod, které se nikdy nebudou opakovat.

Tak se jednou Ben probudil u Alison. Zašli na snídani, bylo to trapné, tak se rozloučili a jejich životy by se již nikdy nestřetly, kdyby Alison po osmi týdnech nezjistila, že je "v tom". V tomto momentu začíná sedmiměsíční pouť, během níž se musí všechny zúčastněné strany rozhodnout, jak naloží s osudem přichystaným budoucností. Tato pouť je téměř celá protkána neustálými střety zapříčiněnými absolutní nesourodostí povah obou rodičů - Alison je kráska se slušně se rozjíždějící kariérou v televizním průmyslu, zatímco Ben je klasický "star-wars-geek", který ve svých 23 letech žije s kamarády z vejšky, neustále se sjíždí trávou a jeho "prací" je webová stránka, která uživateli například ukáže, v jakém filmu byl "bobr Meg Ryan" (projekt však zatím nepřináší žádné finance).
Síla a krása Zbouchnuté leží na schopnosti této nesourodé dvojice sblížit se zpočátku "jen" kvůli potomkovi, stále více je však oběma jasné, že ten druhý je tím, s nímž zbytek života strávit nikoli musí, ale chce, a že přitažlivost pod vlivem alkoholu nebyla pouhou náhodou. Scénáristovi a režisérovi v jediné osobě Judda Apatowa se podařilo napsat a následně zrealizovat velmi uvěřitelný příběh, který navíc okořenil věcmi, které jej povyšují nad většinu žánrových kolegů o výšku mrakodrapu.

Apatowi se především daří velmi dobře pracovat s vulgaritou a vyloženě nechutným humorem (podobně jako Kevin Smith) a nesklouzávat přitom k samoúčelnému "fuckování". Jeho postavy mluví tak jak mluví, protože bez toho by to zkrátka nebyly ony (podobně jako v Big Lebowski musí Dude mluvit "tak strašně sprostě"). Navíc jako v Apatowově předchozím snímku 40 let panic, i ve Zbouchnuté jsou všechny postavy ve věku kolem 25 let a starší, chovají se však jako televizní teenageři. Baví se jako oni, prožívají problémy jako oni, mluví jako oni. Jako by se bránili dospělosti. Ta je však jednou dohoní, třeba v podobě náhodného početí.
Pravděpodobně tím nejlepším na Zbouchnuté je její aktuálnost. Většina komedií se bez nejmenšího problému může s menšími obměnami odehrávat prakticky v kterémkoli období. Zbouchnutá je komedií o rodičovství počátku 21. století. Jednak podstatou vlastní zápletky je, jak se právě v tomto světě mohou dvě nesourodé osoby sblížit, navíc film ukazuje, jaké důsledky může mít mateřství na kariéru (jak je vrtkavá logika televizních producentů) či co to vůbec rodičovství je (na veškeré otázky se dostává odpovědi: "vygoogluj si to"). Vtipná je i minivsuvka, když si Apatow dovoluje zesměšnit vážnost terorismu - jeden z Benových spolubydlících má dlouhé vlasy a vousy a druhý si ho dobírá, že je příslušníkem Talibanu, což pro něj jako Američana muselo být "složité".

Mentalita všech postav ve filmu je zcela (post)moderní a symbolizuje ji hláška: "Život je jako Raymonda má každý rád. Jen netrvá 20 minut, ale věčnost, a není zdaleka tak vtipný." Přirovnat něco tak komplikovaného, jako je život, k epizodě komediálního seriálu, je největší důkaz ukotvení Zbouchnuté v 21. století. Propojení reálného života s televizní fikcí je navíc pro Zbouchnutou zcela klíčové.
Jednak z televizního prostředí pochází samotný autor (asi nejznámější je Apatowův seriál Machři a šprti) a představitelé hlavních rolí Katherine Heigl v roli Alison (nositelka letošní Emmy za Chirurgy) i Seth Rogen alias Ben, Apatowův dvorní herec. Televizní svět je pro Apatowa navíc prostředím, v němž všichni žijeme, nicméně pro každého znamená něco jiného. Pro Alison je to zdroj obživy, a to zdroj poměrně náročný. Z této perspektivy si Apatow dovoluje tento svět satiricky zesměšnit ("Tohle je Hollywood. Tady nesnášíme lháře," říká asistentka vedoucího). Pro Bena a jeho spolubydlící-kolegy představuje televize nevyčerpatelný zdroj hlášek a glos k jednotlivým životním situacím. Vítězem v nikdy nevyhlášeném, zároveň však nikdy nekončícím souboji je ten, kdo zná hlášek nejvíc.
Navíc Zbouchnutá symbolizuje obrat, který v kinematografii způsobil právě nástup televize - zatímco před televizí se filmy soustředily na co nejneobvyklejší příběhy (jimiž byl divák fascinován), po televizním boomu se filmy mění a diváky již nelákají konstrukty a scénáristické vychytávky, ale obyčejnost, civilnost, s níž se mohou diváci identifikovat. A po této stránce Zbouchnutá poráží konkurenty o několik filmových délek, byť jde o žánrově velmi standardní věc, což výsledek trochu sráží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 28. března 2008 v 12:37 | Reagovat

zúčastni se u mě SONF - soutěže o nej film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama