IMAX: Monstra oceánů 3D

28. března 2008 v 12:13
Jak při slavnostní premiéře řekl přítomným paleontolog RNDr. Martin Košťák, odborný poradce pro české znění filmu, tehdy bylo velmi nebezpečné do druhohorního moře namočit byť jen palec od nohy. O nějakém koupání ani nemluvě. V oceánech tehdy žilo velké množství podmořských forem dinosaurů, z čehož většina byly draví masožravci. A jim byl zasvěcen i film Monstra oceánů 3D...
Značka National Geographic je garantem vysoké úrovně jak odborných článků ve stejnojmenném časopisu, tak i v dokumentárních filmech jejich produkce. Ihned v úvodu musím konstatovat, že vysokou úroveň si zachoval i snímek natáčený pro kina velkého formátu, Monstra oceánů 3D.
K filmu jsem přistupoval trochu opatrně a s rozpaky. Podzimní novinka IMAXu na Floře Dinosauři 3D bohužel trpěla všemi neduhy, které stereoskopický 3D snímek může mít. Dlouhými a až nudnými statickými záběry a do očí bijící vatou vyplňující mezery mezi pár minutami opravdu zajímavých okamžiků. Monstra oceánů 3D jsou pravým opakem, byť jsou v IMAXu na Floře inzerovány jako takové volné pokračování Dinosaurů 3D.
Film má stejně stavěnou kostru příběhu jako většina podobných stereoskopických snímků. Máme zde hlavní hrdiny, sourozence plazů Dolichorhynchops, podobných dnešním delfínům. Podobně jsme měli hrdiny u Království hmyzu 3D, babočku a kudlanku, a u snímků režiséra Mantella Žraloci 3D a Perla oceánu 3D mořskou želvu.
Kromě již zmíněných Dolichorhynchops se ve filmu seznámíme ještě s dalšími pěti obyvateli tehdejších moří. Z nich asi nejzajímavějším bude prakticky největší dravec všech dob, přezdívaný "podmořský Tyranosaurus Rex", Tylosaurus. Mohutný dinosaurus byl tehdy na vrcholu potravního řetězce a neměl sobě rovného predátora, kromě zástupců vlastního druhu, kteří se smrtelně napadali, pokud si vzájemně zkřížili svá teritoria.
Na rozdíl od Mantellových filmů mají Monstra oceánů 3D podstatně rychlejší dynamiku vyprávění příběhu. Neexistuje zde žádná "vata", kterou jindy tvůrci tak rádi vycpávají několik málo minut atraktivních záběrů do plné stopáže. Naopak, ihned v úvodu je nasazeno rychlé tempo. Pozornost diváků je podchycena několika scénami útoků dravců a prakticky je po celou délku filmu udržena.
Možná by bylo potřeba i delší stopáže než 40 minut. Digitálně vytvořené záběry druhohorních mořských plazů se totiž občas prolínají s hraným dokumentem popisující místo a objev kosterních pozůstatků daného živočicha, kde ukazuje, jakým způsobem se ze střípků fosilních pozůstatků skládá příběh tvora, který se snaží film popsat. Ony odskoky v čase do nedávné minulosti jsou občas křečovité a nabourávají rytmus vlastního filmu.
Režisérem filmu je Sean Phillips, kterého z pražského kina IMAX známe jako jednoho z kameramanů již zmíněného snímku Království hmyzu 3D. Nesmím zapomenout na kameru T. C. Christensena. Záběry mořských živočichů jsou velmi zdařilou kombinací záběrů reálného moře a počítačově vytvořených živočichů. Hrané části dokumentu jsou pak poctivě snímány 3D IMAX kamerou pracující se dvěma pásy 65 mm negativu. Vlastní záběry jsou pak výborně koncipovány pro stereoskopické zobrazení. Jsou sice budovány hlavně na efekt, ale zároveň nenarušují odbornou linii filmu. Tvůrci se nebáli s kamerou pohybovat, dělat dynamické střihy i táhlé prolínačky. Divák je podroben několika rychlým cestám v čase, kdy před jeho zraky zrychleně probíhá zvrásnění hor, ústupy jednotlivých ledových dob s velkými ledovci i rychlé střídání flory v tehdejších pralesích. A přitom se nikomu v sále nedělalo špatně. Berme to jako výzvu pro všechny další filmaře, kteří se vrhnou na stereoskopický velkoformátový film. Nebojte se s 3D kamerou experimentovat!
Fanoušky Petera Gabriela určitě potěší hudba, kterou popová hvězda složila pro tento film. Ve zvukovém systému IMAX DTAC zní velmi přirozeně ze všech pěti kanálů a kvalita z mezinárodního pásu nebyla narušena ani českým dabingem. Gabriel vycházel při kompozici z poznání, že se zvuky pod hladinou moře násobí a přicházejí k nám jakoby ze všech stran. A stejným způsobem tak komponuje i hudbu.
Film Monstra oceánu 3D je od 20. března promítán v jediném velkoformátovém kině v Česku, v IMAX Praha. Ale abychom nedělali reklamu jen jednomu kinu, tak je možné na tento film zavítat i do velkoformátových kin v blízkém zahraničí. Ze Slezska, kdo vládne polštinou, tak asi bude mít blíže než do Prahy do polských kin Orange IMAX v Katowicích a Krakově. Vyrazit můžeme i do digitálních velkoformátových kin CineMagnum v Německu a Rakousku. Asi nejbližší kina, kde Monstra oceánu 3D mají na programu, nalezneme v Drážďanech, Salzburgu, Linci a Vídni. Zde je ale film samozřejmě uváděn v německém znění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama